Як знайти спільну мову з підлітком: 5 порад від Шельї Сен

Іноді трапляється, що батькам стає важко спілкуватися з підлітками через їх досить складний вік: діти не хочуть нічого розповідати або слухати. Як правило, після декількох невдалих розмов, батьки втрачають надію знайти спільну мову з власною дитиною, а підлітки думають, що батьки їх ніколи не зрозуміють. Втім, спілкування з підлітками це майстерний навик, який кожний може напрацювати.
Тож зараз пропонуємо до вашої уваги поради для успішного спілкування з підлітками від Шельї Сен.

Сама авторка коментує, що ці основні стратегії, завдяки яким можна якісніше будувати відносини з дітьми, їй вдалося виділити для себе після того, як вона стала матір’ю і пропрацювала дитячим психологом більше 25 років.

Порада № 1
Уникайте словосполучення «давай поговоримо»
Звичайно, ця фраза здається найвдалішою для початку розмови. Але, коли ми кажемо «давай поговоримо» своїм дітям, в їх мозку лунають тривожні дзвіночки й опускаються затвори як результат, можливість конструктивної розмови стає просто неможливим. Замість цього, краще невимушено побути деякий час поруч з дитиною перед тим, як щось сказати. «Іноді я просто беру книгу і забираюся на стілець у кімнаті моєї доньки. Найчастіше вона сама починає говорити». Шукайте своє віконце для розмов: це може бути час, коли ви везете дітей до їх друзів, працюєте на кухні або доглядаєте хатніх улюбленців.

Порада № 2
Запитуйте, а не кажіть
У своєму прагненні допомогти підліткам ми завжди розповідаємо їм, як вони повинні розмовляти, виглядати та поводити себе. Але набагато важливіше запитати про все безпосередньо у них: «Що ти думаєш з цього приводу?». Замість того, щоб сказати: «Тобі потрібно вчитися я бачу, що ти взагалі не вчишся», значно ефективніше запитати: «Як проходить твоя підготовка до іспитів?». Коли ви вказуєте підліткам, що вони повинні робити, то, як правило, вони відкидають ці вказівки. Однак, коли ви питаєте — спокійно і з цікавістю — ви повідомляєте, що поважаєте їх і їх рішення, що ви поважаєте їх особистість.

Порада № 3
Відповідайте від щирого серця
Це може бути доволі складно. Наприклад, ваша донька-підліток може поділитися, що вона не готова до іспиту і хвилюється, що провалить його. Ви можете негайно зреагувати зі злістю і докорами: «Я ж казала тобі, що потрібно вчитися старанно». Однак все, що їй потрібно від вас, розуміння. Замість цього скажіть щось типу: «Я розумію, як тобі непросто». Коли ми співпереживаємо від щирого серця, підлітки не відчувають себе обвинуваченими, збентеженими або засудженими вони, навпаки, стають більш відкритими до вас.

Порада № 4
Вибачайтесь, коли ви неправі
Усі батьки роблять помилки у спілкуванні з дітьми, особливо з підлітками. Коли ми говоримо щось, про що потім пошкодуємо, краще відразу вибачитися: «Вибач, що погарячкувала. Що я можу зробити, щоб виправити ситуацію?». Підлітки дуже швидко прощають усі образи, коли ви щирі з ними. До того ж, вибачаючись перед дитиною, ви показуєте йому, що кожен може зробити помилку, і обов’язково необхідно брати відповідальність на себе за це.