Що таке булінг та як із ним боротися
Досвід шкільного цькування був майже у кожного — або в якості жертви, або агресора. Або ж в якості «мовчазної більшості», яка цьому не перешкоджала або навіть заохочувала. Природа булінгу — абсолютно ірраціональна, а його жертвою може стати будь-хто.
Що таке булінг?
Не варто плутати булінг з конфліктами. Конфлікти — це нормальне явище для будь-якого колективу, не кажучи вже про дитячий, адже дітям властива жорстокість. Під час булінгу одна дитина потрапляє під цькування цілою групою. У цьому випадку сили сторін нерівні, адже жертва опиняється в меншості. І якщо після вирішення конфлікту, ситуацію забувають, то буллінг повторюється день у день. Навіть коли дитина змінюється на догоду кривдникам, вони все одно знаходять привід, до чого причепитися.
Приводи буллінгу можуть бути зовсім різні. Головне, щоб кривдникам було до чого причепитися: «худий» – «повний», «бідний» – «багатий», «двієчник» – «відмінник», улюбленець вчителя, з’їздив на гірськолижний курорт, має незвичайне прізвище або, навпаки, звичайне . Булінг може початися через те, що дитина прийшла в червоних черевиках або батьки не змогли йому купити новий смартфон.
Булінг серед хлопчиків і дівчаток проявляється по-різному. Цькування серед хлопців — це найчастіше фізичне насильство: бійки, поштовхи, щипки, потиличники, псування особистих речей тощо. Жіночий булінг — це плітки, бойкоти, образи, перетягування на свій бік хлопчиків з класу тощо. Та врешті-решт такі цькування обов’язково завершуються бійкою, і вона може бути дуже жорстокою. Водночас емоційний булінг дорослим розпізнати дуже складно, адже ніяких видимих фактів цькування не буде.
Сьогодні серед дівчаток найчастіше зустрічаються випадки Кібербулінгу. Цькування тут відбувається через соціальні мережі та месенджери. Тому батькам дуже важливо бути з доньками в одному інформаційному полі, знати, у яких мережах вони зареєстровані, і навіть бути в віртуальному світі «друзями».
Булінг не проходить сам собою. Якщо дитина дозволяє неодноразово ображати себе, не відповідаючи кривдникові, то у Булера виникне відчуття безкарності. І «розважатися» таким чином він буде знову і знову. Тому втручання дорослих є обов’язковим, і дуже важливо, аби воно подіяло на кривдників з першого разу. У іншому випадку батьки зроблять своїй дитині тільки гірше: цькування в школі триватиме вже з більшою силою.
Найефективніший спосіб покласти булінгу кінець — зібрати разом усі три сторони конфлікту: представника школи (вчителя або директора), кривдників та їхніх батьків і самим прийти на цю зустріч з дитиною. Заздалегідь слід підготуват докази та самостійно з’ясувати, що сталося. У такий спосіб найлегше довести батькам кривдників провину їхніх дітей і змусити застосувати виховних заходів.