Адаптація першокласників до шкільного навчання: легко та безболісно
Перший навчальний тиждень у школі — дуже важлива та доленосна подія у житті дитини. Саме в цей день вона вперше переступить шкільний поріг. Це початок зовсім нового життя, адже відтепер Ваща дитина — учень першого класу.
Адаптація до школи — це процес звикання до нових шкільних умов, який кожен першокласник переживає й усвідомлює по-своєму. При вступі першокласника до школи він потрапляє в абсолютно інші умови існування та нове коло спілкування. У школі все по-іншому: навчання в досить напруженому режимі та нова система вимог. Для того, щоб пристосуватися до них, потрібні сили і час.
На шляху адаптації до шкільного режиму дитина може зіткнутися з низкою проблем:
- На відміну від дитячого садка, де дошкільнята вважалися найстаршими дітьми в колективі, першокласники є наймолодшими учнями.
- У дитячому садку у дитини був щадний режим дня, тоді як у школі чіткий розпорядок і сувора дисципліна.
- Першокласнику необхідно перейти від ігрової до навчальної пізнавальної діяльності. Адже діти потрапляють у більш сувору систему вимог до них.
- Навколо першокласника з’являється багато нових людей, як серед дорослих, так і серед дітей, з якими необхідно встановлювати зв’язки.
Щоб допомогти першокласникові швидше та легше адаптуватися до школи, намагайтеся дотримуватися наступних рекомендацій:
- Слухайте свою дитину. Не вимагайте важких у виконанні завдань. Поважайте його бажання.
- Намагайтеся дотримуватися принципу «оптимальної фрустрації» — не будьте у своїх вимогах занадто жорсткими, але й не потурайте усім дитячим примхам і забаганкам.
- Не забороняйте дитині вільно висловлювати свої почуття та емоції. Не сваріть її за агресію або істерику, а спробуйте зрозуміти, що їх викликало.
- Якщо Вам не до вподоби недостатня кмітливість або поведінка дитини, прокоментуйте тільки ті дії, які Вам не сподобалися у певній ситуації. Не варто виносити суворий вирок особистості дитини. У важкий період адаптації критики краще взагалі уникнути.
- Зменшіть психологічне навантаження. Не відправляйте першокласника в гуртки чи секції. Йому цілком достатньо шкільних занять. Буде набагато краще, якщо дитина проведе другу половину дня вдома.
- Пам’ятайте, що під час виконання домашнього завдання дитині необхідно давати відпочинок через кожні 15 хвилин. Тривалість занять повинна бути не більше години.
- Введіть обов’язковий денний сон (приблизно 1,5-2 години), прогулянки, тривалий нічний сон (до 11 годин), повноцінне харчування.
- Телевізор і комп’ютер не повинні напружувати очі. Тому користування ними слід зменшити до 1 години на день.
А якщо Ваша дитина в чудовому настрої,добре їсть, спокійно спить та з задоволенням вчиться — значить, адаптація вже позаду!